השליחים במופע השקה – התחלה חדשה

השליחים הוא להקת פופ-רוק מתל אביב, אשר הוקמה בשלהי 2008. הקונטציה הראשונה שעולה היא 12 השליחים של ישו בנצרות, אבל זה רחוק שנות אור מכך. הלהקה הוקמה תחת האמונה שהכוח לשינוי נמצא בכל אחד ואחד מאיתנו. ומטרתה היא להעביר מסר של מימוש עצמי ויצירת מציאות חדשה וטובה יותר. חייב לציין שזה טויסט מעניין לתפיסה של רוקנ'רול בארץ, לא הכל זה "סקס, סמים ורוקנ'רול" כמו שחלק נרחב מהמוזיקאים העוסקים בז'אנר תופסים, אלא הם נותנים פה מסר חינוכי לדור הצעיר שאפשר לחיות אחרת.

[מאת – דרור חניה, צילום: שיראל דמארי]

המופע שהתקיים במועדון הבארבי. החל באינטרו גיטרות היישר אל תוך השיר 'מוגן', הלהקה התחילה את ההופעה בהילוך גבוה, אולי גבוה מדי בשביל הקהל שעוד בקושי הספיק להתחמם. לאחר מכן הם ביצעו את 'הסיפור שלי' שיצא כסינגל לרשת לפני קצת יותר משנה. אולי בדיעבד היה יותר נכון לפתוח עם השיר הזה, שגם פותח את האלבום אותו משיקים, "התחלה חדשה". בלי לבזבז יותר מדי זמן הם המשיכו לקאבר ללהיט של קולדפליי "Paradise". אלעד מכריז שהשיר הבא, הוא שיר מתוך האלבום הבא והוא נקרא 'מתקרב'. ואני חושב לעצמי למה השיר מבוצע כל כך מוקדם בהופעה, 2 מתוך 4 השירים הראשונים לא היו שירים מהאלבום אותו משיקים. מלבד למיקום המוזר בפלייליסט, השיר מראה את השלב הבא אליו הלהקה הולכת באלבומה השני. השיר כתוב ומנוגן היטב, מהשירים האלה שמשאירים טעם של עוד. בעוד אלעד זועק למיקרופון 'זה לא רחוק..', מאור וצביקה(גיטרות) שרים איתו בהרמוניה שאליהם הצטרף גם הקהל הנאמן שלהם, שאותו הכירו במהלך סיבוב ההופעות הארוך שעשו בכל רחבי הארץ בשנה וחצי האחרונות.

התאורה הופכת עמומה יותר בעוד קולו של רונלד רייגן (נשיא ארה"ב לשעבר) נשמע ברקע, מלווה באלעד על הקלידים. באחד מנאומיו הבלתי נשכחים בהם הוא מדבר על כך שלכל אחד ואחד מאיתנו יש את הכוח ואת הזכות להחליט את ההחלטות שלנו, ולקבוע את נתיב גורלנו;
You and I have a rendezvous with destiny".
We'll preserve for our children this, the last best hope of man on earth, or we'll sentence them to take the last step into a thousand years of darkness.
We will keep in mind and remember that Barry Goldwater has faith in us. He has faith that you and I have the ability and the dignity and the right to make our own decisions and determine our own destiny."
( Ronald Reagan: "A Time for Choosing" speech 27 october 1964)

בנימה מלודרמטית זו, הגענו לשיר 'הדור שלי' שנכתב על ידי אלעד לב(הסולן), בניגוד לרוב שירי הלהקה שנכתבים על ידי הבסיסט(מתן אביאל). היה בעיה עם הסאונד של הסנר שהפריע בתחילת השיר, אבל זה סודר לאחר דקה בערך. הדרמה בשיר נבנית בצורה מושלמת בסנכרון עם התאורה שרק מעצימה את הרגע העוצמתי הזה, שנבנה אל סולו גיטרה שמבוצע על ידי מאור אדרי. עד כה השיא של ההופעה. ממשיכים עם 'להציל אותך' שתפקד כסינגל השני שלהם ברדיו.

הלהקה מזמינה את גיא מנטש(מהצמד יהל וגיא מThe Voice) אל הבמה לשיר את "Use Somebody"(קאבר אותו השליחים כבר עשו בעבר) אך הפעם מחוזקים בקולו הייחודי של גיא מנטש אשר משתלב היטב. השיר הבא הוא 'עד שאבוא', לטעמי דווקא בשירים שלא זועקים "התחלה חדשה" ולא מנסים למכור את הקונספט לקהל, הקהל דווקא מקבל את המסר הזה בצורה הטבעית ביותר, וזה ללא ספק אחד מהשירים האלה. רוב חברי הלהקה עוזבים את הבמה, מלבד נתי הורטיג(המתופף של הלהקה) ואלעד(שהוא גם מתופף בין היתר) שמתיישב ליד סט תופים נוסף והם פוצחים בסולו תופים משולב. לאחר מכן, שאר חברי הלהקה חוזרים לבמה, ואלעד נעלם לי לרגע מהשדה ראייה. לפתע התחילו לנגן את "בנאדם חדש" שהוא השיר המוכר ביותר של הלהקה. אלעד מסתובב בקהל וקופץ יחד איתם בפזמון הקליט "זה מתחיל עכשיו, בנאדם חדש/ תתעורר, זה הזמן/ ובעינייך יראו את הכל/מעשייך ישנו כי רק אתה יכול". אלעד חוזר לבמה לחלק האחרון של השיר והקהל שעמד בקרבת הבמה(שמורכב רובו מבני נוער) קופץ, מניף את ידיו לאוויר ונהנה מכל רגע.

הם ממשיכים עם 'ההבטחה' ו'האור האחרון', ההבטחה ממשיך את המומנטום מ'בנאדם חדש', אך 'האור האחרון' מבוצע בגרסה החשמלית שלו, בצורה שלא החמיאה ולא הדגישה את המסר היפה שהוא מעביר. גיא מנטש חוזר לבמה, והוא מבצע יחד עם השליחים את 'להינצל' שהוא בין היתר אחד החביבים על הקהל. לאחר השיר גיא מספר על כך שהלהקה רק הוקמה, הם פנו אליו במטרה שישמש כסולן, אבל הוא אמר להם בתגובה: 'תגידו השתגעתם? יש לכם כבר סולן(בהתייחסות לאלעד) מה אתם צריכים אותי?'.

בלי לפגוע בלהקה או במה שהיא מנסה להעביר. איך שאני רואה את זה, האלבום מחולק לשני חלקים. החצי שפונה אל המאזין שכבר התפכח ורואה את המציאות בצורה אופטימית(אלוהים יודע איך). והחצי השני שהמסר בו צלול, נוגע, מרגש ובאמת קיים בו הפוטנציאל להעביר את המאזין את השינוי המיוחל לאמונה עצמית, מימוש עצמי והתפכחות.

שלושת השירים האחרונים איתם סגרו את ההופעה הם בדיוק השירים מהסוג השני שדיברתי עליו: 'אני עדיין כאן', 'תוך כדי תנועה', 'התחלה חדשה'. השיר 'אני עדיין כאן', שהוא ברובו אלעד והקלידים. הקול שלו צלול ואינטימי כאשר הוא שר: "ממתי זה עובר לידנו? ממתי אנחנו כל כך אדישים? ואולי השתיקה הביאה לזה, שאנחנו כל כך רחוקים', המסר של השיר נבנה אל פזמון אחרון בו נכנסות הגיטרות והתופים ברגע המתאים ביותר שהופך את השיר לאחד היותר זכורים בהופעה. אחריו הגיע 'תוך כדי תנועה', אין ספק שיר לא פשוט לנגן אותו בלייב, אבל נתנו פה ביצוע טוב ואמין. הביטוי 'תוך כדי תנועה' ממש מתאים לתאר את ההופעה. את המסר של הלהקה ואת מה ששהם מנסים להעביר אי אפשר להבין מיידית, רק תוך כדי תנועה של ההופעה.

השיר שסגר את ההופעה הוא גם השיר שסגר את האלבום, שנקרא איך לא, 'התחלה חדשה'. המגע של מפיק האלבום – עידו לדרמן, מורגש פה. במקרה אני יודע שהוא חובב לינקין פארק גדול(כמוני), והשיר מתחיל בתיעוד הקולי של הנחיתה על הירח(ראו ערך A Thousand Suns של Linkin Park). השיר הוא מאין סיכום של כלל האלבום, אלעד שר בפזמון 'זה אנחנו לטוב ולרע/אז עכשיו כשהשלמנו עם מה שקרה/ הרגעים היפים, הכואבים, רגעים של שתיקה/ ועכשיו מתחילים התחלה חדשה!': והשיר לוקח טויסט כאשר נכנסים אודיו של פעמוני כנסייה בסגנון Viva La Vida, שמסמלים התחדשות והארה. היה איזה בעיה מוזרה בסאונד ממש בשניות האחרונות שנתנו תחושה של קטיעה, אבל זה לא פגם בסך הכל בתוצר הסופי.

לסיכום – את השליחים בקלות ניתן לתייג כלהקה גלגלצית עם שירים כמו: בנאדם חדש, הסיפור שלי ומוגן. אבל למעשה עם שירים כמו: הדור שלי, אני עדיין כאן, תוך כדי תנועה, התחלה חדשה. ניתן לראות שהשליחים לוקחים את ואת האחריות שלקחו לעצמם כאשר קראו לעצמם "השליחים" ברצינות. היה אומנם קצת מפוזר מבחינת הסטליסט, אבל עדיין שואו מקצועי ואמין. למרות כל התהפוכות והעלייה של המוזיקה הפופ- ים תיכוני. השליחים באים להגיד לכל מי שפסל את הרוק ואמר שתם זמנו – "אני עדיין כאן".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s