סיקור אלבום: הפיל הכחול – "חמש" [2012]

(איתן לוין)

לפני שנתיים התחיל להתנגן ברדיו שיר שקט, בלדה דביקה בשם "יסמין". לאט לאט אנשים למדו שמאחורי השיר הזה עומדת להקה בשם "הפיל הכחול", אבל מעט מהם ידעו שמדובר בלהקת רוק, שלא מתפשרת ויודעת לעשות המון רעש, גם באלבום ("מעל המים") וגם בהופעות.

כמה חודשים אחרי ש"יסמין" חרך את גלי הרדיו, "שיר על הים" התחיל לתפוס תאוצה, ופה כבר קיבלנו רעיון טוב יותר למה שהלהקה מסוגלת לתת לנו.

חובבי הרוק שהקשיבו לכל האלבום מצאו מין יהלום חבוי שכזה – אלבום מגוון שכולל שירי רוק בועטים ("579", "תהיה שמח"), שירים שנוגעים גם בצד הרך יותר של הרוקנרול ("פסקול", "התנועה זורמת") ובעיקר שירים שמצליחים להעביר לך בעוצמה מקסימלית את הרגשות והמחשבות של הכותב ("אדון ייאוש", "שיר על הים", "סנטיאגו").

אחרי שהאלבום כבר שקע בתוכנו, הציפייה לאלבום חדש החלה להתגבר. הלהקה הבטיחה לנו אלבום מגוון, כזה שמכוון לאנשים ולנשמה ולא דווקא משהו קליט שהרדיו יאהב. אנחנו לא פראיירים, כבר מכירים הבטחות כאלה, אז באנו מעט סקפטיים לאלבום הזה… בפעם הבאה זה כבר לא יקרה…

"חמש" הוא האלבום הראשון שיוצא מאז שדניאל ברקת (הסולן העיקרי ב"מעל המים") עזב את הלהקה. את תפקידי השירה לקחו גלעד לוי ולירון אטיה, ששרו גם באלבום הראשון.

האלבום נפתח בשורה "נוריד את הראש מעל המים", סוג של קריצה לאלבום הקודם. יוצאים לדרך עם השיר "אנשי הבוץ", שהוא שיר קודר מאוד שנפתח רגוע, ובמשך כמעט 2 דקות הוא פשוט מותח אותך… מהשירים האלה שאתה פשוט מחכה לרגע שהוא מתפוצץ, ושניה לפני שהם גורמים לך לרדת לברכיים ולהתחנן, הדיסטורשנים מגיעים והפזמון המיוחל נכנס לפעולה. "אנשי הבוץ", כמו חלק גדול מאוד של שירי הלהקה, מדבר על רגשות. שאני אומר "מדבר על רגשות", אני לא מתכוון לשירי אהבה או שירי דכאון, אלה שירים שמסתכלים על הרגשות מלמעלה, ולא דווקא מתוכם. השיר הזה אומר שעדיף להרגיש עצב ואכזבה מאשר לא להרגיש כלום (לעוד מישהו זה מזכיר את השורה "I rather feel pain than nothing at all" מהשיר של ת'רי דייז גרייס?).

פתיחה מוחצת לאלבום.

השיר הבא נקרא "דוד כהן", והלהקה מספרת שהוא מבוסס על דוד כהן, קצין בצבא, שקיבל הוראה לפתוח באש על פלסטינים. למרות התחנונים שלו נגד הפקודה, הוא הוכרח להרוג כמה חפים מפשע, והדבר רודף אותו עד היום. גם השיר הזה הוא שיר רוק רועש, יותר מהיר מקודמו ופחות קודר. כשיגמר השיר תהדהד לכם בראש השורה "כשעוצמים את העיניים רואים הכי רחוק"…

השיר השלישי באלבום הוא הסינגל הראשון ששוחרר ממנו – "אני בסדר, גמור". רמת הדציבלים יורדת פלאים, ופה המילים תופסות מקום יותר חזק בשיר. הרבה מהשירים של "הפיל הכחול" נשמעים שליליים, אבל כשנכנסים אליהם בצורה יותר עמוקה מבינים שהם הרבה יותר מסתם שירים עצובים – אלה שירים של קונפליקטים פנימיים, תהיות על העולם ולא מעט משחקי מילים. השירים האלה נותנים ללהקה אופי של אדם אמיתי, שמורכב מהרבה רבדים ולא רק מגוון אחד.

כבר אמרנו שהלהקה מעדיפה שירים טובים ולא מתפשרים על איכויות שמתאימות יותר לרדיו ולעולם המסחרי, והם מוכיחים את זה בשיר הבא, שאורכו 7 דקות (יש באלבום שירים ארוכים, יחסית). "היופי שבגל" נפתח בשורה המסקרנת "ועכשיו שתי דלתות, דרך מי אצא מדעתי?". השיר הזה מזכיר לי באיזה שהוא מקום את האלבום האחרון של Alice In Chains, כשהקצב הכללי שלו כל הזמן משתנה והוא כל פעם "מכניס לך אחת" ממקום אחר.

"אור אחרון" הוא בלדת רוק. הוא נבנה לאט לאט, וכשמקשיבים למילים הוא נשמע כמו האח הגדול והקודר של "שיר על הים".

השיר הבא הוא אחד השירים הכי חצופים ואמיצים שיצא לנו להיתקל בהם בתקופה האחרונה – "בלוז בעזרת השד". השיר הוא שיר שמבקר בצורה עוקצנית במיוחד את הדרך שבה אנשים במדינת ישראל רואים את הדת ואיך שהם מנצלים אותה. שיר רוקנרול-בלוז, עוד משהו שלא ראינו כל כך עד עכשיו מהלהקה. המסר העיקרי בשיר, לפי דעתי, מעבר לכל הביקורת, מסתתר בשורה האחרונה: "אבל אני ברוך השם יום יום, הולך ישר לגיהינום, שם אשרף עם הטיפשים, שחיו כל עוד הם חיים". הדבר הכי חשוב בחיים הוא לחיות אותם ולא להתעסק באיך להעביר אותם כמה שיותר מהר.

אחריו מגיע אחד השירים המפתיעים באלבום, שמתפקד גם כסינגל החדש – "פקיד החלומות". כאן הלהקה הולכת לכיוון של קאנטרי, גם משהו שלא שמענו מהם ממש עד עכשיו.

בלדה נוספת שצצה פה היא "תדליקו את האורות", שיר די ותיק שרץ כבר הרבה זמן בהופעות ועכשיו זוכה גם לגרסת אולפן. פה הלהקה מורידה הילוך ומביאה לנו שיר שמשמיעה ראשונה יכול להישמע כמו משהו שירוץ נונ-סטופ ברדיו, אבל מצד שני, יש לו עדיין ייחוד משלו. לי אישית זה נשמע כאילו הם עשו שיר קליט ובכוונה ניסו להוציא ממנו את הקיטש, כדי למנוע עוד להיט כמו "יסמין".

"הפוך" הוא השיר הבא באלבום, והוא גם סינגל. פה נכנס עוד אלמנט חדש למערכה, הפעם מכיוון של מוזיקה אירית. חוש ההומור של הלהקה זולג פה גם לחוברת של האלבום, כשהמילים של השיר מופיעות הפוכות שם.

השיר הלפני-אחרון באלבום הוא אחד השירים החזקים שלו – "ספירות". השיר מתחיל שקט עם גיטרה אקוסטית, ולאט לאט מתחיל לאיים עלינו עם תופים שנכנסים וגיטרה חשמלית, ומהר מאוד מבינים שהוא לא הולך להישאר שקט להרבה זמן. "אין לי חלומות גדולים, לא באתי להוכיח כלום לאף אחד, תנו לי להעלם בשקט, הלוואי הייתי כל מה שיכולתי להיות" שר גלעד לוי, מבשהו שנשמע כמו תפילה של אדם שמגיע לסוג של הארה. שיר מדהים שתופס אותך בכל כך הרבה מקומות, ללא ספק אחד השירים החשובים באלבום, ואני אפילו אלך רחוק יותר ואגיד שזה אולי השיר הכי טוב שהלהקה שחררה עד היום.

האלבום נסגר עם "גורל", שמגיע כמעט ל10 דקות. שיר רוק שקט, עם נגיעות של בלוז, מצמרר במיוחד, גם לא נשמע כמו משהו שהלהקה עשתה עד היום. האווירה הכללית רגועה עד שמגיעה הגיטרה החשמלית שממש מנסרת את השיר, ולנו רק נשאר לעצום את העיניים וללכת לאיבוד בתוך הסאונד. סיום מושלם לאלבום מושלם. כשהשיר נגמר, מצאתי את עצמי פשוט משותק למשך כמה שניות.

"חמש" הוא סוג של מסע. יותר מזה, הוא כמו החיים שלנו. יש בו עליות וירידות, לפעמים יותר חזק, לפעמים יותר חלש, כמו תקופות. יש בו אכזבות, עצב, תהיות עצמיות, קונפליקטים פנימיים והכי חשוב – תמיד יש איזה שהוא קמצוץ של תקווה.

4 תגובות הוסיפו את שלכם

 1. משה הגיב:

  זו ביקורת שמזכירה את הימים היפים של קוטנר , רק יותר איכותית

  1. עידית הגיב:

   וואו, איזה ביקורת קולעת וחדה, ומלאה חוכמה ופשטות בו זמנית. מסכימה עם כל מילה, זה פשוט אלבום נדיר שלוכד כלכך הרבה רבדים מהחיים באריזה אחת, מיוחדת נדירה וכלכך שופעת כישרון, לא מתחכם לא מתיפייף פשוט איכות. כל מילה מיותרת, פשוט לצלול לצליליי האלבום ולהתענג על כל רגע.

 2. טל הגיב:

  כשסיימתי לקרוא את הביקורת מצאתי את עצמי פשוט משותק לכמה שניות- כמעט הוצאת כל מחשבה אפשרית שהיתה לי על השירים האלה ואתה אפילו לא מכיר אותי….
  ביקורת איכותית וקולעת

 3. פיל הגיב:

  ביקורת מעולה.. נותנת נקודת מבט שונה.. תודה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s